Bancuri Geniale de te dau de 3 ori si 1/4 peste cap
Robert Leontescu…foarte puţini dintre noi desluşesc şi savurează tâlcul unui banc. Nu pentru că celorlalţi le-ar lipsi organul de simţ. Nici vorbă. Vremurile sunt cum sunt.
Au fost furate Soarele şi Luna, iar forţele întunericului le-au dosit bine. Ca-n poveste. Păpuşarii sistemului au răsturnat valorile, le-au luat în băşcălie, și au aşezat pe soclu societatea de consum care a ridicat la rang de virtute superficialitatea.
A transformat în stil de viaţă alunecarea pe suprafeţe. Dacă aşa trăim, cine mai are apetit şi intuiţie să vadă miezul unui banc?
Dar Dumnezeu are umor în eternitate. Nu se-mpiedică de o nimica toată, de o conspirație planetară. Știe că cine zâmbeşte mai degrabă mintea îşi limpezeşte. Și se bazează pe asta.
De aceea, a făcut în aşa fel încât ochiul care vede sâmburele de înţelepciune dintr-o poantă să deprindă şi măiestria de a descifra însuşi miezul lumii.
E unul din tâlcurile glumei cosmice.
